ХМЦСС «Довіра»

Надання соціальних послуг центрами соціальних служб м. Харкова у період карантину

На сьогоднішній день карантин в Україні подовжено, але перестають діяти певні обмеження, далі про особливості роботи центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді м. Харкова в нових умовах.

*ЦСССДМ - центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді м. Харкова

 

НАГАДУЄМО! Важливо у період карантину:

 • слідкувати за самочуттям та температурою тіла;
 • дотримуватися норм особистої гігієни та гігієни помешкання;
 • уникати скупчення людей;
 • дотримуватися соціальної дистанції (1.5 – 2 м);
 • мінімізувати пресування у громадському транспорті;
 • дотримуватися маскового режиму у громадських місцях

Слідкуйте за змінами у проведенні заходів та дотримання норм, рекомендованих Міністерством охорони здоров’я України під час пом’якшення карантину

 

У період послаблення режиму карантину центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді м. Харкова продовжують надавати послуги. Для отримання послуг необхідно:

 

Попередньо записатися на прийом

Для цього необхідно зв’язатися із працівниками центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді району за місцем вашого фактичного проживання. Контакти необхідного ЦСССДМ можете знайти за наступним посиланням: http://dovira.kh.ua/index.php?id_pidkategorii=1&id_kategorii=9

 

Дотримуватися заходів профілактики у ході отримання послуг

Важливо пам’ятати про особисту гігієну, дотримання маскового режиму, соціальну дистанцію. При ознаках гострих респіраторних захворювань (температура, нежить, кашель, слабкість, втрата нюху, смаку тощо) утриматися від візиту до ЦСССДМ, отримати послуги можна дистанційно.

 

Надавати перевагу дистанційному отриманню послуг

Ви маєте можливість отримати послуги он-лайн у телефонному режимі, за допомогою Інтернет-ресурсів, мобільних додатків.

Для отримання послуг дистанційно зв’яжіться з центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді району за місцем вашого фактичного проживання (контакти за посиланням: http://dovira.kh.ua/index.php?id_pidkategorii=1&id_kategorii=9).

 

Якщо ваша ситуація потребує швидкого реагування з боку працівників центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, ви можете скористатися КНОПКОЮ «ЕКСТРЕНА СОЦІАЛЬНА ДОПОМОГА», яка заходиться на головній сторінці сайту ЦСССДМ: http://www.dovira.kh.ua/

 

Консультації, які ви можете отримати дистанційно у центрах соціальних служб для сім’ї дітей та молоді району м. Харкова за місцем вашого фактичного проживання:

 • інформаційні (наприклад щодо послуг, які надають центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, організацій, що надають гуманітарну допомогу та іншої інформації, яка належить до компетенції ЦСССДМ);
 • психологічні;
 • юридичні

 

Також центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді м. Харкова

проводяться он-лайн заходи, до яких запрошуємо долучитися!

Холодногірський (Ленінський) р-н

Он-лайн лекція щодо профілактики насильства

Фахівці Центру соціальних служб Холодногірського району м. Харкова продовжують проведення профілактичної роботи серед вразливих категорій громадян. Всі заходи проводяться з виконанням умов карантину.

Від Харківського обласного пренатального центру поступив запит на проведення інформаційного консультування щодо профілактики сімейного насильства для майбутніх матерів. Насильство залишається однією з надзвичайно поширених форм порушення прав людини, від якого переважно страждають найбільш уразливі групи осіб (зокрема, вагітні жінки.) Тому черговим заходом протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі, для вразливих осіб стала відео-лекція, проведена в он-лайн форматі, про шляхи уникнення домашнього насильства, та необхідні кроки в разі його ризику або скоєння.

Метою заходу було проведення роботи, направленої на мінімізацію ризику скоєння домашнього насильства, попередження проявів агресії, та надання жінкам інформації, яка стане на пригоді у разі виникнення домашнього насильства. Була надана інформація щодо напрямів діяльності ЦСС Холодногірського району міста Харкова, а також проведене тестування на пасивну агресію. За допомогою психолога з’ясували, які ситуації викликають роздратування, через які особистісні чинники це відбувається, та якими засобами можливо декларувати особисті кордони та здійснювати самостійний вплив на власний психологічний стан.

Конституція України зазначає, що людина, її життя й здоров'я, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. А також встановлює, що ніхто не може бути підданий катуванню, жорстокому, нелюдському або такому, що принижує його гідність, поводженню або покаранню.

Але що робити, коли вдома іноді відбуваються аморальне, ганебне поводження одного з членів сім’ї по відношенню до іншого. Насильство в сім’ї – будь-які умисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування одного члена сім’ї по відношенню до іншого члена сім’ї, якщо ці дії завдають йому моральної шкоди, шкоди його фізичному чи психічному здоров’ю.

Безробіття, зловживання алкоголем і наркотиками, психічні або фізичні захворювання, а також стрес не є виправдувальними чинниками у вчиненні домашнього насильства. Наприклад, багато людей має залежність від алкоголю та/або наркотиків, але це не гарантує вчинення ними насильницьких злочинів, зокрема у сімейно-побутовій сфері.

Кожна особа, незалежно від того, чи має вона певну негативну залежність, психологічну проблему, стрес та/або образу на члена своєї сім’ї, завжди має вибір вчинити їй зазначений насильницький злочин чи ні; і має чітко усвідомлювати, що відповідальність нестиме саме вона. Також потрібно відштовхуватись від факту, що незалежно від життєвих обставин кожна людина може змінити своє життя в кращий бік, іншими словами, дорослі жертви домашнього насильства, якщо вони не згодні залишатись у цьому становищі,  найчастіше можуть змінити обставини свого життя на краще. Не дозволяйте нікому принижувати та ображати Вас. Уявіть найгірший розвиток подій та свій стан у такому випадку.

Якщо життя у сім’ї перетворилося на жах, зволікати не варто. Складіть заздалегідь план своїх дій – що робити, куди піти в разі небезпеки. Якщо необхідно піти з дому – підготуйтесь: зберіть найнеобхідніші речі, ліки, одяг, ключі, особисті документи та документи, що підтверджують Ваші права власності на житло, машину тощо. У випадку, якщо з Вами будуть діти – також підготуйте все необхідне. Визначте не одне, а декілька місць, де Ви могли б сховатися, якщо підете з дому. Пам’ятайте адреси, номери телефонів людей, яким Ви можете довіритися у випадку загрози вчинення насильства, або організацій, до яких маєте намір звернутися. Заздалегідь продумайте можливі вирішення важливих юридичних питань, якщо Ви зважилися піти та розірвати сімейні стосунки – питання спільного майна, місця проживання дітей та виплати аліментів. Юристи центрів соціальних служб чи громадських організацій можуть надати вам безкоштовну консультацію, якою варто скористатися. Також подумайте про те, як уберегти дітей від повторення ситуації насильства – домовтеся й підготуйте необхідні документи для керівника дитячої установи або навчального закладу про те, що дітьми опікуєтеся тільки Ви і ніхто, крім Вас, не має права забирати їх.

Якщо Вам чи Вашим дітям уже завдали тілесних ушкоджень, обов’язково зверніться с заявою до поліції, а також до медичної установи. Ваше звернення до поліції та медичні висновки про отримані тілесні ушкодження можуть бути вагомим доказом того, що сталося, особливо, якщо випадки відбуваються неодноразово.

Також уявіть своє життя без насильства. Намагайтеся досягнути бажаних змін. Якщо Ви не можете визначитися щодо подальшого життя або Вам важко прийняти рішення – скористайтеся безкоштовними психологічними консультаціями центрів соціальних служб. Фахівець нашого Центру за допомогою офіційних методик може надати психологічну підтримку.

Ви можете звертатись по допомогу до Центрів соціальних служб.

У Холодногірському районі ми знаходимось за адресою: вул. Полтавський шлях, 46, 5 поверх. Телефон. 725 34 48, 063 524 9145.

 

 

Слобідський (Комінтернівський) р-н

#Рубрика:соціальніісторі. Легкі гроші…

Спеціалісти Центру соціальних служб працюють з різними категоріями населення, однією з яких є засудженні до покарання без позбавлення волі. Багато хто з них - це люди, які через складні життєві обставини були вимушені звернутись до «незаконних» засобів, щоб заробити на життя, нагодувати дитину тощо.

Деякі з них поділилися з нами своєю історією.

Одна жінка, яка довго перебувала в пошуках роботи, нарешті пройшовши співбесіду та почавши працювати, не могла «дотягнути» до зарплати, і вирішила наступне: відкрила сейф у кабінеті начальника і забрала гроші…

Хлопець на вулиці попросив у перехожого мобільний телефон, щоб здійснити дзвінок. Подзвонив, поклав телефон у кишеню й пішов…

Чоловік вскрив замок у чужому гаражі…

Підліток у компанії покурив «легкі» наркотики…

Все це вже діяння, передбачені різними  статтями кримінального кодексу України. І, що більш сумно, все це – життя реальних людей, їх сімей.

І не рідко люди, переважно молодіжного віку, не замислюються, скоюючи правопорушення, що за це передбачено кримінальну відповідальність. Кожна людина повинна замислюватись над своїми вчинками та нести за їх наслідки відповідальність.

Якщо Ви стикнулися зі складними життєвими обставинами не бійтеся просити про допомогу! Подумайте, до кого з близьких, родичів, друзів тощо Ви можете звернутись. Також пам’ятайте, що Центр соціальних служб завжди готовий Вам допомогти.

Центр соціальних служб Слобідського району м. Харкова надає допомогу:

 • психологічну підтримку;
 • юридичне консультування;
 • сприяння в отриманні адресної допомоги;
 • консультування.

Ми завжди готові Вам допомогти!

БЕРЕЖІТЬ СВОЄ МАЙБУТНЄ!

 

Наші контакти:

м. Харків, вул. Плеханівська, 42, каб. 45, 46, 47

Тел.: 725-26-86 (87)

Наш сайт:

http://dovira.kh.ua/

Instagram: slobidsky_csssdm

Авторка: Сивоконь-Шамамкова Ю.Г. фахівець із соціальної роботи ЦСС Слобідського р-ну м. Харкова

Слобідський (Комінтернівський) р-н

#Рубрика:поради психолога! Як впоратися з тривогою!

Кожен з нас так чи інакше відчував тривогу. Це властиво кожній людині, оскільки почуття тривоги покликане захищати нас від потенційної небезпеки.

Природним є тривожність перед важливими, новими або важкими подіями в житті. Наприклад, переїзд, співбесіда, екзамен, тощо. Однак відчуття тривоги може бути настільки сильним, що заважає людині пережити ці важливі події. Наприклад, ми можемо так сильно тривожитися перед екзаменом, що навіть знаючи всі правильні відповіді, не зможемо промовити і слова. Також властивостями тривожності можуть виступати соматичні прояви: блідість, прискорене серцебиття, біль у серці, головний біль, запаморочення, тремтіння, підвищене потовиділення, нудота тощо.

Логічним постає питання як впоратися з тривогою?

№ 1 Шукайте причину тривоги.

За стресовими ситуаціями, які викликають тривогу, часто можуть ховатися більш глибокі проблеми: емоційні переживання різного роду; особливості виховання та атмосфера в сім'ї; посттравматичний стрес; внутрішній конфлікт; швидкий темп життя, переживання за майбутнє і навіть постійні сповіщення в месенджерах.

№ 2 Фіксуйте увагу на своїх емоціях

Корисно давати назву тим емоціям, які ви відчуваєте: страх, гнів, відчай, радість, спокій. Це необхідно, щоб «вимкнути автопілот», навчитися усвідомлювати свої почуття і не давати звичкам контролювати себе. Один з найдієвіших способів боротьби з тривожними думками - завести щоденник.

№ 3 «Заспокійливі»

Складіть для себе список речей і занять, які допомагають вам відчувати себе впевнено і спокійно. Для зручності розділіть ці «заспокійливі» речі на категорії: «запахи» (згадайте всі запахи, з якими у вас асоціюється спокій і комфорт:запах в кав'ярні, ефірні масла, запах лісу і так далі); звуки і музика; смакові відчуття; дії (пробіжки, читання, малювання).

Зробіть так, щоб кожен день ви могли приділяти хоча б 15 хвилин одному з перерахованих вище дій (навіть якщо це буде просто 15-хвилинна прогулянка в парку по дорозі з роботи).

№ 4 Реклаксація

Під час тривоги наше дихання частішає і стає поверхневим, м’язи напружуються. Це в свою чергу посилює тривогу. Щоб розірвати це порочне коло, потрібно навчитися контролювати те, як ви дихаєте. Рекомендуємо використовувати техніки діафрагмального дихання та прогресивної мязової релаксації. Краще не чекати, поки тривога «накриє» Вас. Почніть практикувати вправи в спокійній обстановці.

№ 5 Підготовка

І останнє. Якщо напередодні  важливоъ події Ви, незважаючи на всі старання, не можете перестати тривожитися, спробуйте перенаправити свої думки в інше русло. Сконцентруйтеся не на тому, як Ви будете себе відчувати, якщо щось піде не так, а на тому, що зробите в разі невдачі, щоб виправити ситуацію. Наприклад, якщо ви боїтеся, що будете запинатися під час виступу перед великою аудиторією, подумайте, як ви можете пожартувати над собою, щоб виправити незручність і обернути все на свою користь. Так ви, по-перше, відверне від непотрібних переживань, а по-друге, відчуєте себе впевненіше, знаючи, що у вас в запасі є план Б.

Для профілактики тривожних розладів слід упорядкувати свій режим: висипатися, частіше бувати на повітрі, впоратися з тривожним станом допомагають фізичні навантаження. Людям, схильним до тривожності, слід обмежити вживання алкоголю, так як він негативно позначається на емоційному стані.

БАЖАЄМО ВАМ ВНУТРІШНЬОЇ ГАРМОНІЇ ТА СПОКОЮ!

В Центрах соціальних служб працюють висококваліфіковані психологи, соціальні працівники, юристи, які завжди готові надати Вам необхідну професійну допомогу.

 

Наші контакти:

м. Харків, вул. Плеханівська, 42, каб. 45, 46, 47

Тел.: 725-26-86 (87)

Наш сайт:

http://dovira.kh.ua/

Instagram: slobidsky_csssdm

 

Автор: Коробова Анастісія Олегівна, психолог ЦСС Слобідського р-ну м. Харкова

Слобідський (Комінтернівський) р-н

ЯК ВБЕРЕГТИ ДИТИНУ ВІД НАРКОТИКІВ

Наркоманія в Україні – одна з найсерйозніших проблем українського суспільства. Перше вживання наркотиків частіше всього відбувається у віці від 12 до 16 років.

Як наслідок, 90% українських наркозалежних не досягнули 30 років.

Найбільш дієвий спосіб боротьби з наркоманією – це ПРОФІЛАКТИКА.

Важливо не допустити, щоб дитина почала вживати наркотики!

Причини вживання наркотиків:

 • більшість опитаних молодих людей вважають, що так звані «легкі наркотики» не нашкодять організму та не викликають звикання. До подібних наркотичних засобів можна віднести «курильні суміші «та «солі».

Лікарі попереджають: подібні наркотики дуже небезпечні, оскільки доступні, прості у використанні, і вже з першої спроби впливають на роботу нервової системи;

 • тиск групи. «Спробувати у житті потрібно все…», «так прийнято на всіх вечірках…» тощо. Виявляється, що більшість юнаків не можуть протистояти тиску групи та відстояти власну думку;
 • соціальні фактори. Велике значення мають економічне становище та рівень добробуту в родині; підвищений контроль або навпаки, недостатність контролю над дитиною; пережите психологічне, фізичне, сексуальне насильство; життя в умовах стресу.

На що важливо звернути увагу батькам:

 • зростаюча скритність
 • порушення режиму сну, апетиту
 • погіршення пам’яті
 • зниження інтересу до навчання, хобі
 • прогули занять
 • дитина просить у вас більші суми грошей
 • дуже тривожна ознака – зникнення грошей або речей з дому
 • поява нових «підозрілих» друзів, розмови пошепки, незрозумілими фразами
 • часті зміни настрою

ПОПЕРЕДИТИ = ВРЯТУВАТИ

ВАЖЛИВО ВЧАСНО ВТРУЧИТИСЬ І ДОПОМОГТИ!

ШАНОВНІ БАТЬКИ!

Розкажіть своїй дитині, що:

 • середня тривалість життя наркозалежної людини 7 років
 • залежність від деяких наркотиків настає після першої спроби
 • «ломки» настільки жахливі, що багато хто з наркозалежних закінчують життя самогубством
 • наркозалежність невід’ємна від ВІЛу/СНІДу, вірусних гепатитів, інфекцій, що передаються статевим шляхом
 • наркозалежні передчасно старіють, втрачають волосся та зуби

Якщо Ви хочете бачити своїх дітей здоровими, щасливими та успішними, дотримуйтесь наступних правил:

 • як би сильно Ви не були зайняті, кожного дня спілкуйтеся з дитиною, тому що без спілкування Ви віддаляєтеся один від одного
 • навчіться уважно, з розумінням, не перебиваючи та не наполягаючи на своєму, вислухати дитину
 • будьте поруч з дітьми, щоб вони могли до Вас звернутися зі своєю проблемою у будь який час
 • обов’язково спілкуйтеся з друзями своїх дітей. Це допоможе Вам дізнатись більше про їх інтереси
 • не залякуйте дітей, інакше вони можуть перестати Вам вірити
 • дотримуйтесь принципу надання альтернатив – забезпечити доступність різних видів дозвілля (творчі гуртки, спортивні секції, хобі) для дитини.

Автор:

Коробова Анастісія Олегівна, психолог ІІ категорії ЦСССДМ Слобідського р-ну м. Харкова

ХМЦСС «Довіра»

Центр надання допомоги постраждалим від насильства ІНФОРМУЄ!

На базі Центру надання допомоги постраждалим від насильства продовжує свою роботу «Соціальна майстерня». Цього разу завданням заняття було виготовлення «квіткових фей» з метою здобуття навичок у створенні виробів власними руками.

У процесі виконання завдання отримувачам послуг вдалося попрацювати над зменшенням психологічного навантаження, здобути навички творчого мислення, підвищіти повагу до себе та інших учасників групи, навчитися долати труднощі та допомагати один одному у складній ситуації.

Після закінчення роботи усі учасники групи залишилися задоволені отриманим результатом, адже це найголовніше. Більшість з них не уявляли, що мають здібність до творчості, але кожна жінка закінчила роботу над своєю «квітковою феєю» та змогла відчути  задоволення від процесу виготовлення, повірила у свої сили та подолала труднощі, з якими вона стикалася у процесі роботи.

ХМЦСС «Довіра»

Центром надання допомоги постраждалим від насильства ІНФОРМУЄ!

Щорічно в Україні близько 1 мільйона жінок в своїх родинах потерпають від домашнього насильства. Але найстрашніше те, що від 1 до 3 мільйонів дітей стають свідками,  або жертвами домашнього насильства.

* ЦНДПН – Центр надання допомоги постраждалим від насильства.

Щорічно в Україні близько 1 мільйона жінок в своїх родинах потерпають від домашнього насильства. Але найстрашніше те, що від 1 до 3 мільйонів дітей стають свідками,  або жертвами домашнього насильства.

Лише 10% з постраждалих жінок звертаються за допомогою до органів поліції або фахівців соціальних служб. І ми знаємо, якщо жінка  вирішила «винести сміття з хати», то інакше вже неможливо, інакше – інколи в прямому сенсі – смерть.

Історії жінок, які отримали послуги в ЦНДПН дуже схожі. Ось деякі із них.

 

Всі імена змінено

Ганні 22 роки, її чоловіку 30 років, дитині 1 рік, разом 5 років. Чоловік перший раз підняв руку, але до цього сварки стали відбуватись все частіше і частіше.

Ірина, 50 років, колишній чоловік переслідує жінку, завдає побої, пошкоджує майно, вимагає гроші.

Олені, 44 роки, у шлюбі 22 роки, має дорослу доньку, неодноразові побої чоловіка призвели до злоякісної пухлини – онкологічного захворювання.

 

На жаль, таких історій безліч, і всі вони жахливі.

Всі постраждалі особи, які потрапляють до ЦНДПН, отримують психологічну підтримку, консультації  юриста, фахівця із соціальної роботи. Після закінчення терміну перебування у ЦНДПН жінка не залишається  із своєю проблемою наодинці, її перенаправляють для подальшої роботи та допомоги у вирішенні соціальних питань за потребою до Центру соціальних служб за місцем проживання (контакти центрів соціальних служб м. Харкова).

Звичайно, результат нашої роботи залежить переважно від рішучості та готовності жінки довести справу до кінця. І в цьому випадку наші фахівці стають надійною підтримкою жінці, а наш ЦНДПН – тим затишним острівцем спокою, яких так небагато у житті людини, що зазнала болі та страждань.

ХМЦСС «Довіра»

#ЗнайВсеПроCOVID19

Волонтери Харківського міського центру соціальних служб «Довіра» продовжують інформувати про зміни заходів у період карантину, пов’язаного з захворюванням на COVID19.

Кабінет Міністрів України продовжив дію адаптивного карантину до 31 серпня 2020 року. Відповідне рішення Уряд ухвалив на засіданні 22 липня. Обмеження почали діяти на місцях з 1 серпня. Вони будуть переглядатися щотижня залежно від епідемічної ситуації.

Міністр охорони здоров'я Максим Степанов дав детальні пояснення щодо правил дії адаптивного карантину в країні. Він зазначив, що Центральна комісія з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій поділила регіони за рівнем поширення епідемічної небезпеки COVID-19 на «зелену», «жовту», «помаранчеву» та «червону» зони.

Регіоном зі значним поширенням COVID-19 вважається такий,

у якому наявна хоча б одна з таких ознак:

- завантаженість ліжок у закладах охорони здоров'я, визначених для госпіталізації пацієнтів з підтвердженим випадком COVID-19, становить більш як 50%;

- середня кількість тестувань методом ПЛР та ІФА становить менше ніж 24 на 100 тис. населення протягом останніх семи днів;

- коефіцієнт виявлення випадків інфікування COVID-19 становить більш як 11%;

- показник динаміки зростання випадків інфікування COVID-19 становить більш як 10%.

У залежності від рівня епідемічної небезпеки поширення COVID-19 на території регіону або окремих адміністративно-територіальних одиницях застосовуються відповідні обмежувальні протиепідемічні заходи.

При цьому очільник МОЗ наголосив, що навіть для «зеленої зони» продовжують діяти певні карантинні обмеження.

«Усі критерії розроблені на основі нашого досвіду та досвіду західних партнерів... «ЗЕЛЕНА ЗОНА» НЕ ОЗНАЧАЄ ПОВНЕ ЗНЯТТЯ КАРАНТИНУ», — підкреслив Максим Степанов.

КАРАНТИННІ ОБМЕЖЕННЯ ДЛЯ «ЗЕЛЕНОЇ ЗОНИ»:

- у громадських будівлях обов'язковим є носіння маски або респіратора;

- проведення масових заходів може відбуватися за умови перебування не більше 1 особи на 5 квадратних метрів;

- кінотеатри мають бути заповнені не більше, ніж на 50%;

- пасажирські перевезення мають відбуватися тільки для пасажирів на сидячих місцях.

ДОТРИМУЙТЕСЯ ОБМЕЖЕНЬ КАРАНТИНУ!

БЕРЕЖІТЬ СЕБЕ ТА СВОЇХ БЛИЗЬКИХ!

БУДЬТЕ ЗДОРОВІ!

 

Холодногірський (Ленінський) р-н

Попереджений отже озброєний! Поради батькам підлітків.

Нині проблема алкогольної та наркотичної залежності постає особливо гостро і часто стосується зовсім молодих людей. Тому надаємо корисну інформацію для батьків, що може допомогти в запобіганні потрапляння дитини у пастку залежності.

Щоб ми не робилидля захисту дитини, але одного разу це може статися. До вашої дитини підійдуть - і запропонують спробувати наркотик. Аргументація може бути різною: це «нешкідливо», або "зловиш кайф", "у нас в компанії все вживають це", "спробуй – позбудешся всіх проблем", часто "доведи, що ти вже дорослий". До такої зустрічі дитину треба готувати заздалегідь. Скористайтеся кількома простими рекомендаціями, які багаторазово випробувані педагогами і батьками в усьому світі і довели свою ефективність.
1. Розмовляйте з дитиною про наркотики та алкоголь. Експерти стверджують, що розмова про наркотики - перший ступінь допомоги дітям. Використання інформації, в тому числі і з нашої сорінки, допоможе вам в розмові з дитиною. Пам'ятайте, що немає віку, коли дитина не потребувала би об'єктивної інформації про наркотики і наслідки зловживання ними. Завдання таких бесід не тільки в доведенні до дитини всієї інформації про наркотичну небезпеку, але в першу чергу у встановленні відносин довіри, відкритості.

2. Вчіться слухати. Дитина повинна знати, що вона вам цікава -  цікавий її внутрішній світ, її переживання і тривоги. Намагайтесь зрозуміти, що турбує дитину, які проблеми вона вирішує в даний час. Спробуйте знайти разом з дитиною вихід із проблеми, з якою вона звернулась, який заперечує можливість застосування наркотику, наприклад спортивні досягнення. Ніколи не використовуйте інформацію, яку ви отримали від дитини, не звинувачуйте.  Якщо ви незадоволені, то критикуйте лише вчинки дитини, ніколи – її саму! Обговоріть з дитиною ті випадки, які дають вам право вступити всупереч його бажанню (наприклад: очевидної шкоди здоров'ю його або його друзів, інформації про злочин, що готується і т.п.)
3. Дайте поради, але не тисніть порадами. Завжди пам'ятайте, що ваша дитина - окрема людина, зі своїми думками, бажаннями та потребами, які мають право бути врахованими. Як показують життєві спостереження, ми всі не дуже любимо прислухатися до чужої думки. Вочевидь, рада може бути ефективною тільки у випадку, коли її форма передбачає вільний вибір дитини.
4. Подумайте про свої приклади. Важко припустити, що хтось повірить радам батька, який сам зловживає курінням, алкогольними напоями. Пам’ятайте, що навіть такі "невинні" вади вимагають пояснення для дитині.
5. Підтримуйте в дитині самоповагу і думайте про його самореалізацію. Мабуть, це найважливіше і важке. Всі наші поради головною мірою відносяться до попередження розвитку наркоманії. Проблема подолання криз дорослішання багато в чому обумовлена нагальною потребою - бути, відбутися як особистість, самореалізуватися. Напевно, якби не було в людині цієї спраги, то не був би можливий ніякої прогрес. Наркотик найчастіше знаходить свої жертви серед тих, хто не зумів домогтися поваги і самоповаги, в чиєму житті виявився вакуум: справ, любові, інтересів, довіри, турботи, відповідальності. Чим більше сформовано у дитини почуття самоповаги, тим більше ймовірності, що він зможе сказати "ні" у відповідь на пропозиції випробувати нові відчуття, стати дорослішим або бути таким, як усі.
Це повинен знати кожен:
Кілька правил, що дозволяють запобігти вживання психоактивних речовин дитиною:
Як і при будь-якій хворобі, при дотриманні певних профілактичних заходів може вберегти дитину від споживання тютюну, алкоголю та наркотиків. Звичайно, не всі представлені нижче способи легко втілюються, але в сукупності вони дають реальний позитивний результат.
1. Спілкуйтеся один з одним. Спілкування – одна із базових людських потреб, особливо важливим є спілкування між дітьми та батьками! Відсутність спілкування з вами змушує дитину звертатися до інших людей, які могли б з нею поговорити. Але хто вони і що порадять Вашій дитині? Пам'ятайте про це, намагайтеся бути ініціатором відвертого, відкритого спілкування зі своєю дитиною.
2. Вислуховуйте один одного. Уміння слухати - основа ефективного спілкування, але робити це не так легко, як може здатися з боку. Уміння слухати означає:
• бути уважним до дитини;
• вислуховувати та сприймати її точку зору;
• приділяти увагу поглядам і почуттям дитини, не сперечаючись з ним, а  прагнучі зрозуміти;
• не треба наполягати, щоб дитина вислуховувала і приймала ваші уявлення про що-небудь. 
• слідкуйте за тим, яким тоном ви відповідаєте на питання дитини, ваш тон "говорить" не менш ясно, чим ваші слова, він не повинен бути глузливим або поблажливим.
• заохочуючи дитину, підтримуйте розмову, будьте зацікавлені в тому, що вона вам розповідає. Наприклад, запитайте: "А що було далі?" або "Розкажи мені про це ..." або "Що ти про це думаєш?»
3. Поставте себе на місце дитини
Підлітку часто здається, що його проблеми ніхто і ніколи не переживав. Було б непогано показати, що ви усвідомлюєте, наскільки йому складно. Домовтеся, що він може звернутися до вас в будь-який момент, коли йому це дійсно необхідно. Головне, щоб дитина відчувала, що вам завжди цікаво, що з ним відбувається. Якщо Вам вдасться стати своїй дитині другом, ви будете найщасливішим батьком або маттір’ю!
4. Проводьте час разом.
Дуже важливо, коли батьки вміють разом займатися спортом, музикою, малюванням або іншим способом влаштовувати з дитиною спільне дозвілля, та вашу спільну діяльність. Це не обов'язково має бути щось особливе. Нехай це буде похід в кіно, на стадіон, на риболовлю, за грибами чи просто спільний перегляд телевізійних передач. Кожноденне приготування їжі разом, або веселе прибирання житла. Для дитини важливо мати власні інтереси, та розуміти, що батькам гарно із ним, буде найдієвішим засобом захисту від тютюну, алкоголю та наркотиків. Підтримуючи дитячі захоплення, ви робите дуже важливий крок у попередженні від їх вживання.
5. Дружіть з його друзями
Дуже часто дитина вперше пробує ПАР в колі друзів. Часом друзі мають величезний вплив на вчинки вашої дитини. Вона може відчувати дуже сильний тиск з боку друзів і піддаватися почуттю єднання з натовпом. Саме від оточення багато в чому залежить поведінка дітей, їх ставлення до старших, до своїх обов'язків, до школи і так далі. Крім того: в цьому віці дуже велика тяга до різного роду експериментів. Діти пробують курити, пити. У багатьох в майбутньому це може стати звичкою.
Тому важливо постаратися взяти участь в організації дозвілля друзів своєї дитини, тобто їх теж залучити до занять спортом або творчістю, навіть шляхом внесення грошової плати за таких дітей, якщо вони з неблагополучних сімей. Таким чином, ви надасте допомогу не тільки іншим дітям, але в першу чергу - своїй дитині.
6. Пам'ятайте, що ваша дитина унікальна.
Будь-яка дитина хоче відчувати себе значущою, особливою і потрібною. Ви можете допомогти своїй дитині розвинути позитивні якості і надалі спиратися на них. Коли дитина відчуває, що досягла чогось, і ви радієте її досягненням, підвищується рівень її самооцінки. А це, в свою чергу, змушує дитину займатися більш корисними і важливими справами, ніж вживання ПАР. Уявіть, що буде з вами, якщо 37 разів на добу до вас будуть звертатися в наказовому тоні, 42 рази - в «увещевательном», 50 - в обвинувальному? ... Цифри не перебільшені: такі вони в середньому у батьків, діти яких мають найбільші шанси стати невротиками і психопатами. Дитині потрібен відпочинок від наказів, розпоряджень, умовлянь, похвал, осуду. Потрібен відпочинок і від яких би то не було дій і звернень!
Потрібно час від часу розпоряджатися собою повністю - тобто потрібна своя частка свободи. Без неї - задихнеться дух.
7. Подавайте приклад
Алкоголь, тютюн і медичні препарати використовуються багатьма людьми. Звичайно, вживання будь-якої з вищевказаних речовин законно, але тут дуже важливий батьківський приклад. Батьківське пристрасть до алкоголю і декларована заборона на нього для дітей дає привід звинуватити вас у нещирості, в "подвійної моралі". Пам'ятайте, що ваше вживання, так званих, "дозволених" психоактивних речовин відкриває двері дітям і для "заборонених". Недосконалі, ми не можемо виростити ідеальних дітей. Не буває цього - і з вами не буде, якщо ви прагнете до ідеалу в дитині, а не в собі!
БАТЬКИ! Замисліться!
- доглянута, вчасно нагодована, дбайливо одягнена дитина може бути внутрішньо самотньою, психологічно бездоглядною, оскільки до її настрою, переживань, інтересів нікому немає діла.
- ми так боїмося, щоб наші діти не наробили помилок у житті, що не помічаємо, що, по суті, не даємо їм жити. Ми зневажаємо і порушуємо їхні права, дані їм від народження, а потім дивуємося їх інфантильності, несамостійності, тому, що страх життя переважає у них над страхом смерті.
- обмежувана в своїй активності дитина не набуває власного життєвого досвіду, не переконається особисто в тому, які її дії розумні, а які - ні; що можна робити, а чого слід уникати.
Поради
Коли людині не підходить клімат, вона починає хворіти. Психологічний клімат в сім'ї для дитини набагато важливіше. Якщо такий клімат стає нестерпним для дитини, нікуди подітися: не виїдеш, батьків не зміниш ... Тендітна, нестійка психіка дитини не витримує: вона зривається в депресію, вуличну тусовку алкоголь, наркотики. Тому, навіть дитина далека від ідеалу і зовсім не схожа на Вас,
Будьте мудрі
- коли скандал вже розгорівся, зумійте зупинитися, змусьте себе замовкнути - навіть якщо Ви тисячу разів праві;
- остерігайтеся! У стані афекту дитина вкрай імпульсивна. Та агресія, яку вона виявляв по відношенню до Вас, обернеться проти нього самого. Будь-який потрапив під руку гострий предмет, ліки у Вашій аптечці - все стане реально небезпечним, загрозливим його життя;
- не кричіть ,та не лайтесь. Адже дитина дійсно може подумати, ЩО ВИ ЇЇ НЕНАВИДИТЕ. вона буде в розпачі, а Ви, глухим від власного крику, її крик про допомогу не почуєте.
- похваліть свою дитину з ранку, і якомога раніше, і як можна зрозуміліше, тепліше! - не бійтеся і не скупіться, навіть якщо власний настрій нікуди ... (до речі, це і засіб його поліпшити!) Ваше добре слово, обійми, поцілунок, ласкавий погляд - підживлення душевне на весь довгий і важкий день, пам’ятайте! .. . І на ніч – не відпускайте в темряву без живого знака любові ...
Як допомогти дитині протистояти тиску з боку підлітків, який вимагає від неї підпорядкування груповим законам в питаннях вживання наркотиків і в сексуальних відносинах?
Найчастіше прилучення до наркотиків відбувається в колі друзів, коли в атмосфері приятельського спілкування підлітки діляться своїми бажаннями або враженнями. Марихуану і деякі інші наркотики нерідко пропонують спробувати на вечірках, коли новачкові в цій справі важко відмовитися, щоб не справити враження людини недосвідченого і занадто правильного. Багато підлітків готові в буквальному сенсі піддати ризику власне життя, якщо група однолітків вимагає від них щось зробити. Така потреба в суспільному схваленні грає в більшості випадків провідну роль в ситуації залучення підлітка до наркотиків.
Дуже важливо, щоб підліток усвідомив тиск з боку групи ще до того, як той тиск досягне максимуму. Може трапитися, що одного разу він виявиться в машині разом з чотирма приятелями, які вирішать прийняти якісь червоні таблетки. Треба, щоб він заздалегідь знав, як себе вести в цій ситуації. Батькам заздалегідь необхідно з'ясувати, що їх син зробить в такий момент. Слід навчити його способу поведінки в подібному випадку. Така підготовка, звичайно, не може служити гарантією його мужності, здатності встояти в критичній ситуації. Однак його обізнаність про силу впливу однолітків один на одного може допомогти йому здобути незалежність в своїх діях. Тому раджу батькам обговорити зі своєю дитиною, коли їй буде 10-12 років, питання поведінки в середовищі однолітків, роблячи акцент на необов'язкове виконання вимог інших членів групи.

Найчастіше люди, що починають приймати психоактивні речовини, отримала виховання в так званій «співзалежній» родині. Поцікавтесь характеристиками співзалежності.  Надаємо деякі рекомендації для батьків «Як позбутися від співзалежності»
1. Введіть чіткі правила в сімейне життя.
Чітко, по пунктам визначте обов'язки дитини в родині. Якщо у вас є молодші діти, доручіть їй турботу про них. Не бійтеся, що старша дитина зіпсує молодшого. Зона відповідальності за іншу людину повинна бути чималою. Нехай ваша дитина візьме на себе, принаймні, повне обслуговування чотириногого друга. Важливо лише, щоб ці щоденні обов'язки лежали повністю на ньому, від початку до кінця. Це її ділянка роботи, в якій більше ніколи і ні за яких обставин не влазить ні один з членів сім'ї.
Варто доручити підлітку і будь-які інші обов'язки по дому. Головне, не підходити до цього питання формально, не контролювати і ніколи не підстраховувати. Побачите, що в будь-якому стані і при будь-яких обставинах дитина зможе виконувати свої обов'язки. Адже ви тим самим надаєте йому ту ступінь довіри, яку він буде намагатися виправдати, дайте йому можливість відчути себе дорослим і значущим.
2. Передайте відповідальність за дитину їй самій.
З певного дня підліток сам, і тільки він, відповідає за свій стан, за свою здатність або нездатність вчитися і працювати. Дайте п ідлітку зрозуміти не тільки словами, а й діями, що ви тепер займаєтеся собою і своїми справами:
а) перестаньте контролювати, куди і з ким дитина піішла - це її справа;
б) припиніть підслуховувати телефонні розмови - це принизливо для вас обох;
3. Створіть у сім'ї емоційну атмосферу, при якій дитині хотілося б повертатися додому.
Це повинні бути відкриті і теплі відносини, які не загрожують підлітку активізацією власного комплексу провини і вислуховування безперервних докорів. Не нав'язуйте дитині власної думки і своїх оцінок. Вона має право думати інакше. Якщо дитина відчуває тягу до сім'ї і спілкування, згадайте про те, що раніше існували спільні сімейні свята і вихідні. Проводьте час разом. Якщо ж вона завжди віддає перевагу іншому дозвілля, спробуйте проаналізувати, чому так відбувається.
При будь-якому конфлікті намагайтеся вслухатися і зрозуміти, що дитина хоче вам пояснити. В першу чергу почуйте, а вже потім оцінюйте. Якщо ж ви хочете висловити свої негативні почуття, то пам'ятайте кілька головних правил:
а) починайте з похвали і визнання позитивних сторін і якостей вашої дитини;
б) обговорюйте конкретний випадок і уникайте узагальнень за принципом: «Ти завжди ...», «Ти ніколи ...»;
в) ваше завдання - висловити свої почуття. То не намагайтеся образити або принизити дитину. Поспостерігайте за тим, що її найбільше дратує в ваших зауваженнях;
г) прагните закінчити розмову конструктивною пропозицією на майбутнє в доброзичливій формі.
Перестаньте грати його і своїми почуттями. Уникайте докорів і істерик. Батьки, постійно підозрюють дитини в чомусь поганому, з тривожним поглядом і заплаканими очима, не викликають довіри і бажання відкритися. У сім'ї не повинно бути секретів і таємниць один від одного. Але бажання зробити розмову відкритим має бути спільним. Не порушуйте кордону власного Я іншої людини, не намагайтеся вторгнутися в його особистий простір. Просто створіть такий емоційний клімат в родині, коли простіше розповісти щось, навіть найнеприємніше, а не приховувати це одна від одної.

4.  Займайтесь своїм життям і життям своєї родини.
Постарайтеся жити так, щоб життя приносило радість. Займіться власним здоров'ям і власним життям. Складіть план зміни свого життя і почніть його реалізовувати. Поверніться до радощів життя. Вам необхідні сили, здоров'я і оптимізм для того, щоб допомогти вашій дитині, коли він буде до цього готовий.
В цілому дані рекомендації можна використовувати і при інших видах девіантної поведінки. Сім'я повинна знати, що змінювати звичний стереотип завжди дуже важко. Це важкий і тривалий процес, що вимагає допомоги фахівців і підтримки близьких людей.
 

Основ’янський (Червонозаводський) р-н

Профілактика розповсюдження наркоманії серед учнівської молоді

У житті сучасного суспільства особливо гостро постала проблема, пов`язана із вжиттям наркотиків молодим поколінням. Проблема наркотизації сучасної молоді настільки гостра, що вживання неповнолітніми наркотичних речовин стає небезпечним соціальним явищем.

Тому головна мета профілактичної роботи спеціалістів Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Основ`янського району м. Харкова – вберегти молодь від необдуманих рішень, які можуть зламати здоров`я та життя, застерегти від першої спроби вживання наркотиків, а найголовніше – навчити підростаюче покоління впевнено говорити наркотикам – НІ!

Фахівці Центру проводять профілактичні заходи за темами: «Стоп наркотик» та «Протидія залежності». Метою даних заходів є формування у дітей критичного погляду на наркоманію, допомога зробити вибір на користь здорового способу життя та донесення розуміння негативного впливу наркотичних речовин на людський організм. А також під час їх проведення йде мова про проблему вживання наркотиків. Про те, що однією із особливостей наркоманії є те, що вона як патологічний стан значною мірою незворотна, і ті негативні зміни, які відбулися в організмі та в душі людини в результаті зловживання наркотиками, залишаються з ним назавжди. Фахівці центру проводять заходи у цікавій для слухачів ігровій формі з використанням вправ та роздаткових матеріалів, виготовлених на базі Центру.

Проведення подібних заходів підвищує рівень обізнаності осіб молодіжного віку, які є споживачами наркотичних речовин щодо питань ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу, вірусного гепатиту С; шляхів подолання наркозалежності, шляхів, методів і можливостей щодо працевлаштування, навчання, ризиків повторного вчинення злочинів; формування цінності здоров`я та навичок безпечної поведінки, що значно знизить рівень ризикованої поведінки, а головне – зробить наше життя безпечнішим.

Записів з 1 по 10Всього: 60